top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıVetHelp Veteriner Kliniği

Köpeklerde mama değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

Güncelleme tarihi: 5 Nis 2022


Köpeğimin mamasını değiştirmeyi ne zaman düşünmeliyim? Köpeğinizin mamasını değiştirmeniz gerektiğini düşüneceğiniz bir zaman gelebilir. Değiştirmek istemenizin çeşitli nedenleri olabilir, örneğin:
  • Köpeğiniz hayatındaki yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık olmak üç kilit evreden birini tamamlayıp diğerine geçiyor olabilir. Bu yaşam evrelerinden her birinde, özel beslenmenin fayda sağlayabileceği benzersiz ihtiyaçlar vardır.

  • Köpeğiniz hamileyse köpeğinizin beslenmesini yeniden düzenlemelisiniz. Çünkü emziren bir köpek ekstra enerjiye ihtiyaç duyar. Bu konudaki önerimiz; gebelik döneminin sonuna doğru mamanın değiştirilmesi ve emzirme döneminin sonuna kadar yüksek enerjili beslenme uygulanmasıdır.

  • Deri hassasiyeti veya sindirim sistemi hassasiyeti gibi ek beslenme desteğine ihtiyaç duyulan veya klinik olarak özel bir beslenmeye ihtiyaç duyulması durumunda

  • Çeşitli köpek mamaları araştırıyor olabilir veya veteriner hekiminizle konuşup evcil hayvanınızın mamasını değiştirmeye karar vermiş olabilirsiniz.


Köpeğinizin mamasının değiştirilmesi gerekebileceğine dair işaretler Yeni bir köpek mamasına geçmenin gerektiğini belirtebilecek ve dikkat edilmesi gereken birkaç işaret vardır:
  • Mat ve sağlıksız tüyler, köpeğinizin mamasından doğu besinleri almadığının göstergesi olabilir.

  • İshal gibi dışkı yapısının bozulmasıyla karakterize sindirim sorunları veya gaz oluşumu, gıda intoleransının bir belirtisi veya düşük kaliteli mamanın bir sonucu olabilir.

  • Köpeğin enerji ihtiyacının değişmesi

  • Fazla kilolu veya obez köpekler, mevcut mama miktarının azaltılmasındansa yeni bir mamaya ihtiyaç duyabilir; böylece sağlıklı kilo kaybı için sağlıklı kilo vermeye çalışırken, ihtiyaç duydukları eksiksiz ve dengeli beslenmeyi düzgün bir şekilde almaya devam edebilirler.

Köpeğinizin sağlığı hakkında endişeleriniz varsa veteriner hekiminiz, evcil hayvanınız için doğru beslenmeyi seçmenize yardımcı olabilir. Veteriner hekim ayrıca evcil hayvanınızı yeni mamaya ne zaman ve nasıl başarıyla geçirebileceğiz konusunda da yardımcı olabilir. Veteriner hekiminizin tavsiyesi, bu geçişin her iki taraf için de olumlu bir deneyim olmasına yardım edecektir.

Köpeğinizin mamasın değiştirilmesi - kademeli geçiş yapma Başka bir mamaya geçmeye karar verdiğinizde kademeli bir geçiş yapmanızı öneririz. Evcil hayvanınızı yeni mamasına yavaşça alıştırmanız, sindirim sistemi sorunlarını önlemenize yardımcı olur. Bu işlem genellikle yaklaşık bir hafta sürer ve sürecin iyi gittiğinden emin olmak için evcil hayvanınızı takip etmeniz iyi bir fikirdir. Yeni mamaya geçiş nasıl yapılmalıdır?

Evcil hayvanınızın sindirim sistemi sağlığını korumak için , yeni mamaya geçiş 5-7 günlük süreyle aşamalı olarak yapılmalıdır. Önerimiz: 1. Ve 2. Gün : %75 mevcut mama + % 25 yeni mama 3. Ve 4. Gün : %50 mevcut mama + %50 yeni mama 5. Ve 6. Gün : %25 mevcut mama + %75 yeni mama 7.gün : %100 yeni mama

Evcil hayvanınıza göz kulak olun Evcil hayvanınız yeni mamasına başladıktan ve siz eski mamayı vermeyi tamamen kestikten sonra, evcil hayvanın yeni beslenmenin avantajlarını tam olarak hissedebilmesi ve nasıl tepki verdiğini daha iyi ölçebilmeniz için yeni mamaya en az iki ay boyunca devam etmeniz gerekir. İyi bir beslenme, evcil hayvanınızın görünüşünde kendini gösterir; sağlıklı bir vücut ağırlığı, harika bir cilt, parlak bir kürk ve en az seviyede sindirim sistemi sorununun yanı sıra iyi bir dışkı kalitesi sağlar.

Sağlık nedenleriyle evcil hayvanlarını yeni bir mamaya başlatan evcil hayvan sahipleri ideal olarak evcil hayvanlarının ilerlemesini izlemek ve yeni mamanın, sağlık durumlarını etkileyip etkilemediğini görmek için veteriner hekimleriyle bir kontrol planlamalıdırlar.5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page