top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıVetHelp Veteriner Kliniği

Köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Güncelleme tarihi: 5 Nis 2022

Sağlıklı bir kiloyu korumak, köpeğinizin canlı ve enerjik kalması için zorunludur. Peki kilosunun bir sorun haline geldiğini nasıl anlayacaksınız?

Gelişmiş ülkelerde yapılan birçok araştırma, her beş köpekten en az birinin obez olduğunu göstermiştir. Köpeklerdeki bu obezite yatkınlığı diyabet, kalp ve damar hastalıkları ve artrit riskinin yanı sıra, başka birçok kronik rahatsızlığın artması olasılığını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle köpeğinizin kilosunun izlenmesi ve fazla kilolu hale gelmeye başlarken farkına varılması, sağlığının korunmasını sağlamak açısından çok önemlidir.

Köpeğimin fazla kilolu olması ne kadar olası?

Köpeğinizin kilo almaya ve obezleşmeye yatkın olmasına neden olabilecek bazı faktörler vardır. Örneğin, Labrador Retriever gibi bazı ırkların kilo alma olasılığı diğerlerinden daha yüksektir ve özellikle de çok küçük ırklar bu açıdan yüksek risk altındadır. Dişi köpeklerin kilo alma olasılığı daha yüksektir ve köpeklerde obezite sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artar. Yavruyken obez olan köpeklerin de, obez yetişkin köpekler haline gelme olasılığı, sağlıklı kiloda olanlara göre daha fazladır. Köpeğiniz kısırlaştırılmışsa, kısırlaştırmanın oluşturduğu hormonal değişiklikler nedeniyle kilo alma olasılığı kısırlaştırılmamış bir köpeğe göre iki kat daha yüksektir. Köpeğinizin yaşam tarzı da buna katkıda bulunan bir faktördür; iç mekanlarda çok fazla vakit geçirmesi, masadaki yemek artıklarıyla beslenmesi veya yavruyken tamamen sosyalleşmemesi halinde yiyecek ve kilo alma ilişkisi geliştirmesi çok daha olasıdır.

Köpeğimin fazla kilolu olup olmadığını nasıl anlarım?

Köpeğinizin fazla kilolu olup olmadığını anlamada ilk adım önleyici olmalıdır. Köpeğinizi düzenli tartarak, ağırlığını kaydederek ve kontrol için veteriner hekiminize giderek, ömürleri süresince kilo alım veya kayıplarını daha net bir şekilde takip edebilirsiniz. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin cinsiyetini, ırkını ve yaşını temel alarak ideal kilosunu söyleyebilir. Köpeğiniz ideal ağırlığının %15 ila %20 üzerindeyse obez olarak sınıflandırılır. Örnek olarak, ideal ağırlığı 50 kg olan bir köpek 60 kg olsaydı obez olarak kabul edilirdi. Köpeğinizin aşırı kilolu veya obez olup olmadığını anlamak için evde yapabileceğiniz basit bir test, kaburgalarını - tüyleri ve vücut dokusu üzerinden- hissetmeye çalışmaktır. Eğer kaburgalarını hissedebiliyorsanız, ancak belirgin değillerse, köpeğinizin sağlıklı bir kilosu vardır. Eğer kaburgalarını bulup hissetmek imkansızsa, köpeğiniz aşırı kilolu demektir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page