top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıVetHelp Veteriner Kliniği

Kedilerin Kendi Alanlarını Sağlamanın Önemi

Güncelleme tarihi: 5 Nis 2022

Kediler, doğaları gereği, bağımsız olma eğiliminde olan canlılardır. Bu nedenle, her ne kadar sahiplerinin özen ve ilgisine ihtiyaç duysalar da kendi alanlarına da çok değer verirler. Evde daha fazla zaman geçirilen pandemi günlerinde, kedilerin ihtiyaç duyduğu sessiz ve sakin ortamı sağlamaya özen göstermek, onlar için hem önemli hem de gereklidir.


Kedilerin stres belirtileri arasında şunlar yer alır:
  • Normalden fazla miyavlama

  • Kum kabından farklı yerlere idrar yapma

  • Kabızlık veya ishal

  • Normalden fazla uyuma

  • Saklanma

  • Kendini normalden fazla temizleme davranışı

  • İştahta azalma

Kedinizin herhangi bir stres belirtisi gösterdiğinden endişeleniyorsanız, olası sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Siz evdeyken kendinizin mutlu ve rahat hissetmesine yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kediniz sık sık üzerinizde uykuya dalıyorsa, çalışırken dizüstü bilgisayarınızın etrafında dolanıyorsa veya geceleri yatağınızın üzerinde kıvrılıyorsa, kediler ve kişisel alan kelimelerini aynı cümlede görünce şaşırabilirsiniz. Ancak kedinizin kişisel alanına nasıl ve ne zaman sahip olacağını kontrol etmesine izin vermeniz çok önemlidir. Bu, sosyal bir duruma girmek isteyip istemediklerine karar vermelerine izin vermek, onları yeni evcil hayvanlarla tanışmaya zorlamamak veya onları sizinle veya diğer aile üyeleriyle etkileşime girmeye zorlamamak anlamına gelir. Bir şeyler okurken kedinizin sizinle birlikte odanızda sessizce oturmasını sağlamak veya kediniz odaya girdiğinde aile üyelerinizin dikkatini tamamen kediye vermemesini sağlamak, kedinizin kendi isteğiyle sosyalleşmesinin önünü açar. Kedinizi hiçbir zaman köşeye sıkıştırmayın veya kedinizle uzun süre göz teması kurmayın; bu gibi davranışlar, bu şekilde bir niyetiniz olmasa da kediler için tehdit edici sinyaller taşır ve bu şekilde algılanabilir. Kedinizin kontrolde olmasına izin verin; ilginizi istediğinde kendisi sizlere gelsin ve istediği zaman sizden uzaklaşsın.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page